
Astăzi a devenit cunoscut faptul că tarifele la apă din Chișinău și Ungheni au crescut rapid.
După cum s-a raportat anterior „Apă-Canal Chișinău” a cerut majorarea tarifelor la apă de la ANRE.
Astăzi, s-a decis că locuitorii din Chișinău și Ungheni vor trebui să plătească mai mult pentru consumul apei. Astfel, locuitorii din Chișinău au plătit anterior 9 lei și 19 bani pentru un metru cub de apă, iar acum ei vor trebui să plătească 10 lei și 69 de bani.
În același timp, observăm și majorarea tarifelor la apă pentru persoanele juridice, care deja să plătească 24 de lei și 46 de bani pentru un metru cub de apă.
În mod similar, în orașul Ungheni au crescut ratele la apă, care sunt în prezent 20 de lei și 47 de bani pentru persoane fizice și 38 de lei și 47 de bani pentru agenții economici.
Comparativ cu alte orașe din Moldova, este cel mai mic tarif la apă.
Este important de remarcat faptul că ANRE a aprobat cerința de „Apă-Canal Chișinău“ și „Apă-Canal Ungheni“, de a ridica prețul la apă, care este prevăzut pentru a acoperi costurile prevăzute pentru anul 2017.
Alte știri din această săptămână
MAIB: Plata ratelor la credite, inclusiv dobânzi, amânată pentru 3 luni
Moldova Agroindbank anunţă despre decizia de a amâna până la data de 31 mai plata ratelor la credite, inclusiv dobânzile, susţinându-şi clienţii persoane fizice în situaţia cauzată de COVID-19.
Astfel, achitarea ratelor la credite, inclusiv dobânzile în perioada martie-aprilie-mai 2020 se amână....
Încă o bancă a aderat la Programul de stat ”Prima Casă”
Banca comercială Mobiasbancă – GSG anunță că de astăzi recepționează de la cetățeni cereri privind creditarea prin intermediul programului guvernamental ”Prima Casă”, prin cele 53 de sucursale din toată țara. Este a patra bancă de pe piața autohtonă care și-a inclus în portofoliu acest produs social...
Astăzi BNM pune în circulație noi monede metalice: de 1, 2, 5 și 10 lei
Banca Națională a Moldovei pune în circulație, începând cu data de 28 februarie 2018, o serie nouă de monede metalice: de 1, 2, 5 și 10 lei. Acestea vor circula în paralel cu bancnotele existente de aceeași valoare nominală.
Noile monede sunt introduse urmare unui amplu studiu economic privitor...